Nové vydání Spoon (<--odkaz na obrázek úvodní stránky) ke stáhnutí Zde

Článek o Dolly-kei z Mookychick

16. února 2011 v 18:52 |  Dolly-kei
Slečna Proxima našla a přeložila článek o Dolly-kei, za což mnohokrát děkuji ^^ původní článek si můžete přečíst Zde na Mookychick. Použitý obrázek je z původního článku.


Nejnovější Tokijský styl: Dolly Kei
autorka článku: Dena Igusti
Překlad: Proxima
Jamile získáte pocit, že Japonské styly už se začaly zakořeňovat, vyraší z nich nová větev. Dolly móda je podivnou kombinací středověkého oblečení a Ruských pohádek. Prozkoumejme úžasnou starobylou módu hodnou mori (lesní) dívky!

Co je Dolly kei?
Dolly kei je nová tokijská móda; poměrně nový styl a jeden z oblíbených Mookychick, protože je slušivý, poukazuje na bohatou západní historickou tradici (přiznejme to, už jsme dávno posedlí keltskou mytologií a pohádkami). Dolly kei je také velmi rovnostářským stylem, který sedí všem milovníkům japonských stylů bez ohledu na věk. Nemusíte být hubená jako tyčka ani mít obrovské uličnické oči desetileté holčičky, aby vám to prošlo. Dolly kei je inspirovaný starými evropskými panenkami a pohádkami, s keltskou a ruskou příchutí. Sestavuje se ze starobylých květinových vzorů, starožitností, kožešin. Jeho paleta temných barev odráží krásu matrjošek (tradiční ruských panenek) nebo elfů ze starého keltskéhopříběhu. Tento styl ukazuje roztomilost - v podivné, pohádkové, lesní podobě.

Módní pozadí Dolly kei
Dolly kei začal vzkvétat když byl otevřen butik Grimoire (pojmenován podle staré knihy, ztracené před mnoha stoletími, o níž se říkalo, že obsahuje kouzla). Grimoire byl vytvořen Hitomi, která na univerzitě studovala dějiny kostýmu a módy. Během studia se zamilovala do starožitností a nikde je nepřestala studovat. Poté, co se stala modelkou módního magazínu Curie, Hitomi založila svou vlastní Dolly značku v roce 2007.Tato dolly kei značka nabízela vlastnoručně vyrobené doplňky jako hodinky, náramky, náhrdelníky; ale také výstřední kousky jako klapky na uši ozdobené umělými květinami. Když otevřela v roce 2008 Grimoire, Pitomin osud jakožto módní průkopnice byl zpečetěn. Grimoire je obchod s vintage a starožitným oblečením i doplňky na jedné z největších tříd Shibuyi. Jen díky nové značce Hitomi a jejímu trpělivému hledání starožitností se tento japonský módní zázrak stal skutečností. A ano, je to svým způsobem zázrak, v tom smyslu, že jsme po něm toužili a jeho příchod nás učinil skutečně velmi Šťastnými. Milujeme mori kei (lesní styl), protože japonská povaha je vedená k přírodě, se svým šintoistickým náboženstvím a vírou v přírodní duchy. Je na čase aby se toto spojilo s kreativitou japonské alternativní módy. Jak dlouho jsme čekali na Dolly kei, aby přišla a  zkombinovala gotickou temnost gosu rori a jemnou povahu mori kei se starožitnostmi, keltskou tradicí a ruskými pohádkami. Geniální.

Sestřičky: Dolly, loli a mori
Dolly kei má nějaké kořeny v lolitě, jelikož jejich přístup k make-upu je velmi podobný a naše dolly dívky jsou rozhodně přitahovány vším gotickým a nadpřirozeným. Dolly kei dívky mají rády podivné věci, dokonce občas až lehce nechutné (ty středověké mory…), ale ty prapodivné a nechutné doplňky jsou zakomponovány s humorem, takže se nemůžete přestat pochechtávat, když objevíte podivuhodnosti tohoto stylu. Hlodavčí lebka, fialová rybí kostry naložená ve formalinovém flakónu, poničená panenka postrádající ruce. Dolly dívky se také mohou plést s mori dívkami, jelikož vytvářejí stejný starobylý a folklórní vzhled, používají mnoho vrstev oblečení, míchají tmavé barvy a milují kožešiny… Ale nejsou mori.

Jak se oblékat v dolly stylu?

1. Dolly kei používá staré oblečení, což je zřejmé z viditelných děr v jejich kouzelném
oděvu. Ovšem ony si takového oblečení váží jako zlatého pokladu! Smyslem této módy je zjevný zájem o vintage módu a starožitnosti.
2. Neexistuje žádný návrhář, možná krom ručně vyráběných doplňků.
3. Kousky do šatníku se najdou převážně ve starožitnictví a obchodech charity či sekond-
handech.
4. Textura dolly kei se sestavuje ze starobylých květinových vzorů, starožitností, kožešin a směsi tmavých barev. Než se vám zježí vlasy na hlavě - umělé kožešiny stačí.
5. Typické doplňky dolly kei:
- Obrovský kříž na krku
- Středověké pokrývky hlavy
- Dlouhé sukně
- Panenky v hadrech
6. Make-up je velmi přírodní a panenkovský. Ale smyslem dolly kei je podobat se Evropance, ne viktoriánské princezně či královně.
7. Dolly kei používá prvky z lolity jako zdobené halenky, spodničky a RHS a také se inspiruje mori stylem a fantastickými lesními prvky!

Takže: jdi do toho, snová lesní dívko! Ukaž společnosti jiný způsob jak vypadat roztomile a pokud možno cestou najdi rytíře na bílém koni… nebo si vybojuj své bitvy sama, na tom nesejde.
http://www.mookychick.co.uk/images/style/japanese-style/dolly-kei-6.jpg 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petra Éliarosa Petra Éliarosa | 17. února 2011 v 9:59 | Reagovat

To je skvěle napsáno! Perfekně je zde vystižena myšlenka Dolly stylu. Díky moc za překlad, Proximo!

2 Minamino Shana Minamino Shana | 21. února 2011 v 12:36 | Reagovat

čím víc o tom čtu tím více se mi dolly líbí :3
je fajn že jsi to přeložila. Mě by to trvalo týden než bch to dala pořádně celé dohromady :)

3 Proxima Proxima | Web | 21. února 2011 v 17:07 | Reagovat

Není zač ^^

4 Shika Shika | Web | 27. března 2011 v 20:24 | Reagovat

Dolly kei ma úplne uchvátil, je to tak úžasné! Uvažujem o ňom... vďaka za tento článok!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama