Nové vydání Spoon (<--odkaz na obrázek úvodní stránky) ke stáhnutí Zde

Dolly-kei

Článek o Dolly-kei z Mookychick

16. února 2011 v 18:52
Slečna Proxima našla a přeložila článek o Dolly-kei, za což mnohokrát děkuji ^^ původní článek si můžete přečíst Zde na Mookychick. Použitý obrázek je z původního článku.


Nejnovější Tokijský styl: Dolly Kei
autorka článku: Dena Igusti
Překlad: Proxima
Jamile získáte pocit, že Japonské styly už se začaly zakořeňovat, vyraší z nich nová větev. Dolly móda je podivnou kombinací středověkého oblečení a Ruských pohádek. Prozkoumejme úžasnou starobylou módu hodnou mori (lesní) dívky!

Co je Dolly kei?
Dolly kei je nová tokijská móda; poměrně nový styl a jeden z oblíbených Mookychick, protože je slušivý, poukazuje na bohatou západní historickou tradici (přiznejme to, už jsme dávno posedlí keltskou mytologií a pohádkami). Dolly kei je také velmi rovnostářským stylem, který sedí všem milovníkům japonských stylů bez ohledu na věk. Nemusíte být hubená jako tyčka ani mít obrovské uličnické oči desetileté holčičky, aby vám to prošlo. Dolly kei je inspirovaný starými evropskými panenkami a pohádkami, s keltskou a ruskou příchutí. Sestavuje se ze starobylých květinových vzorů, starožitností, kožešin. Jeho paleta temných barev odráží krásu matrjošek (tradiční ruských panenek) nebo elfů ze starého keltskéhopříběhu. Tento styl ukazuje roztomilost - v podivné, pohádkové, lesní podobě.

Módní pozadí Dolly kei
Dolly kei začal vzkvétat když byl otevřen butik Grimoire (pojmenován podle staré knihy, ztracené před mnoha stoletími, o níž se říkalo, že obsahuje kouzla). Grimoire byl vytvořen Hitomi, která na univerzitě studovala dějiny kostýmu a módy. Během studia se zamilovala do starožitností a nikde je nepřestala studovat. Poté, co se stala modelkou módního magazínu Curie, Hitomi založila svou vlastní Dolly značku v roce 2007.Tato dolly kei značka nabízela vlastnoručně vyrobené doplňky jako hodinky, náramky, náhrdelníky; ale také výstřední kousky jako klapky na uši ozdobené umělými květinami. Když otevřela v roce 2008 Grimoire, Pitomin osud jakožto módní průkopnice byl zpečetěn. Grimoire je obchod s vintage a starožitným oblečením i doplňky na jedné z největších tříd Shibuyi. Jen díky nové značce Hitomi a jejímu trpělivému hledání starožitností se tento japonský módní zázrak stal skutečností. A ano, je to svým způsobem zázrak, v tom smyslu, že jsme po něm toužili a jeho příchod nás učinil skutečně velmi Šťastnými. Milujeme mori kei (lesní styl), protože japonská povaha je vedená k přírodě, se svým šintoistickým náboženstvím a vírou v přírodní duchy. Je na čase aby se toto spojilo s kreativitou japonské alternativní módy. Jak dlouho jsme čekali na Dolly kei, aby přišla a  zkombinovala gotickou temnost gosu rori a jemnou povahu mori kei se starožitnostmi, keltskou tradicí a ruskými pohádkami. Geniální.

Sestřičky: Dolly, loli a mori
Dolly kei má nějaké kořeny v lolitě, jelikož jejich přístup k make-upu je velmi podobný a naše dolly dívky jsou rozhodně přitahovány vším gotickým a nadpřirozeným. Dolly kei dívky mají rády podivné věci, dokonce občas až lehce nechutné (ty středověké mory…), ale ty prapodivné a nechutné doplňky jsou zakomponovány s humorem, takže se nemůžete přestat pochechtávat, když objevíte podivuhodnosti tohoto stylu. Hlodavčí lebka, fialová rybí kostry naložená ve formalinovém flakónu, poničená panenka postrádající ruce. Dolly dívky se také mohou plést s mori dívkami, jelikož vytvářejí stejný starobylý a folklórní vzhled, používají mnoho vrstev oblečení, míchají tmavé barvy a milují kožešiny… Ale nejsou mori.

Jak se oblékat v dolly stylu?

1. Dolly kei používá staré oblečení, což je zřejmé z viditelných děr v jejich kouzelném
oděvu. Ovšem ony si takového oblečení váží jako zlatého pokladu! Smyslem této módy je zjevný zájem o vintage módu a starožitnosti.
2. Neexistuje žádný návrhář, možná krom ručně vyráběných doplňků.
3. Kousky do šatníku se najdou převážně ve starožitnictví a obchodech charity či sekond-
handech.
4. Textura dolly kei se sestavuje ze starobylých květinových vzorů, starožitností, kožešin a směsi tmavých barev. Než se vám zježí vlasy na hlavě - umělé kožešiny stačí.
5. Typické doplňky dolly kei:
- Obrovský kříž na krku
- Středověké pokrývky hlavy
- Dlouhé sukně
- Panenky v hadrech
6. Make-up je velmi přírodní a panenkovský. Ale smyslem dolly kei je podobat se Evropance, ne viktoriánské princezně či královně.
7. Dolly kei používá prvky z lolity jako zdobené halenky, spodničky a RHS a také se inspiruje mori stylem a fantastickými lesními prvky!

Takže: jdi do toho, snová lesní dívko! Ukaž společnosti jiný způsob jak vypadat roztomile a pokud možno cestou najdi rytíře na bílém koni… nebo si vybojuj své bitvy sama, na tom nesejde.
http://www.mookychick.co.uk/images/style/japanese-style/dolly-kei-6.jpgPravidla?

8. prosince 2010 v 17:37
Probírala jsem se tam tím, jaké má Dolly pravidla. Například Lolita má pár pravidel, které se prostě musí dodržovat (třeba jako spodnička a krajky - bez toho by lolita byla ohromně nudná), ale třeba Mori a Dolly nějak zásadní pravidla nemá a u dolly doknce nejsou určené ani hlavní barvy, přesto by se však dalo něco napsat, něco, jako spíše typi, nebo nápady.

Styl oblečení

Oblečení by mělo být v Evropském stylu, dotýkající se folklóru a historie (tedy rokoka, baroka atd.) povětšinou Vintage, ale i halenka v japonském stylu by vypadala zajímavě. Oblečení se může všelijak vrstvit, Jako detaily jsou dobré široké krajky i volány.

Barvy

K vidění jsou barvy tmavší ale i světlejší. Povětšinou je ale outft založen na stejných odstínech barvy, případně s rozdílně barevnými, spolu však sladěnými, doplňky. Barvy se tak mohou pohybovat od tmavě zelé, po světle modrou. Růžová se dá také použít.

Doplňky

Dopňky by měli být veliké a robustní - velké tašky, velké přívěsky. Šperky laděné podle barev outfitu, zlaté nebo stříbrné. Doplňky do vlasů opět co největší

Vlasy a Make-up

Make-up by měl evekovat dojem, že jste opravdu porcelánová panenka - světlejší pleť (ne bílá) a třeba i červenější líčka. Výrazné řasy a dobře zvládnuté oči a ústa. Vlasy mohou být zase téměř jakékoli. Kratším vlasům sluší nadýchaný objem, delším kudrlinky, vlnky a "kroužky" nebo sepnutí do culíků, či zapletení copánků.

V dolly jde o nápad.

O stránce

5. prosince 2010 v 10:57 | katy
Dobrý den^^

Tato stránka je vlastně nová komunitní stránka Dolly-kei. Matičkou je samozřejmě Harajuku blog a sestřičkou Mori girl blog. Za tatínka se považuje google xD.
Proč je zde vlastně tato stránka? V česku chyběla a protože Dolly se také stává oblíbeným stylem, který je navíc velmi příbuzný Lolitě, stylu, který je už i v česku dost oblíbený, založila jsem Dolly stránku. Dlouho jsem nad tím váhala a nápad mi ležel v hlavě dostatečně dlouho, takže mám pár věcí promyšlených ^^

Tady na stránce máte možnost se přihlásit do "české dolly komunity" v rubrice Dolly-kei CZ a samozřejmě můžete posílat i outfity. Pokud máte zájem (hlasování v anketě) založím i rubriku, kam můžete posílat svoje úlovky, ne jen celé outfity, nebo to, co jste vyrobili.

Potom sem budou přibývat informace u Dolly značkách (do rubriky Značky) - Není jich moc, takže to bude rychle. Dále, protože Dolly si můžete i vyrobit, pokud najdu (nebo sama udělám) nějaký tutorial, budu sem přidávat různé DIY (Do it yourself-udělej si sám) věcy - jak různé oblečení, doplňky, tak i třeba doplňky do pokojíčku/domu.
začnu se věnovat i Vlasům a Make-upu.

Také pro vás budu stalkovat stránky a přidávat obrázky dolly holek z japonských ulic, které fotografové zachitily a jestli najdu časopis, budou zde odkazy na jeho download ^^

Snad si to zde užijete a komunita se brzy rozjede ^^

katy

Co je to Dolly-kei?

4. prosince 2010 v 21:37 | Katy
Dolly-kei je vlastně jeden z nejnovějších harajuku stylů. Popisuje se jako sestřička Lolity a Mori-kei, nebo něco, mezi tím. Základem je, stejně jako u lolity, inspirace rokokem/barokem/jinými historickímy obdobími oblíkání, ovšem s tím rozdílem, že zde je přímo účel, vypadat jako oživlá panenka, ne, jako aristokratka z 19. století s trochu kratší sukní.
Panenky jsou maličké, a šatečky, které na sobě mají, jaou zmenšeninami zkutešných šatů. Panenkovsky vypadají proto, že krajky jsou na jejich šaty moc široké, doplňy jsou moc veliké a to stejné platí u Dolly-kei. Obří látkové květiny ve vlasech, veliké tašky, potisky s velikými vzory, například květin. Oblečení povětšinou o číslo nebo dvě větší.
Dolly kei se zakládá na historii, proto se oblečení dá sehnat ve vintage obchodech a nebo se dá ušít. Samozřejmě se dají použít i některé kousky z Lolity. Dolly kei si také zakládá na dětských pohádák a příbězích, třeba od Bratří Grimů, nebo jiných klasikách.
http://www.mookychick.co.uk/images/style/japanese-style/dolly-kei-5.jpg
Od lolity se liší například tím, že sukně nemají určenou délku. Je vždy lepší, když je sukně delší (třeba do půli lítek) ale může být i kratší (ne však minisukně). Také není potřeba spodnička, nemusí se nosit podkolenky a šaty mohou mít výstřih hlubší/širší. Často se také oblečení hodně vrství.

Japanese Girl with Grimoire Skirt & Vintage Sweater
 
 

Reklama